Jak wybrać lożę laminarną? Data dodania:

Jak wiadomo, w aptece, biorąc pod uwagę charakter pracy tego miejsca, pojawiają się ludzie chorzy. Przez rozwijające się u nich choroby, wprowadzają oni do otoczenia drobnoustroje chorobotwórcze, dlatego tak ważne jest stworzenie idealnego miejsca do wykonywania leków, zwłaszcza tych, objętych specjalnymi wymogami dotyczącymi czystości.

Jak wynika z rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia do wykonywania leków w aptece służy osobne, specjalnie przygotowane w tym celu pomieszczenie. Izba recepturowa, aby można było wykonywać w niej leki, musi spełniać szereg szczegółowych wymogów, uregulowanych odpowiednimi zapisami w prawie.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, jeżeli placówka wykonywać będzie leki w warunkach aseptycznych, w zakres podstawowego jej wyposażenia należy włączyć sterylizator oraz lożę z nawiewem laminarnym.

Do czego służy loża laminarna?

Loża z nawiewem laminarnym to urządzenie, które ma za zadanie stworzyć warunki aseptyczne w najbliższym otoczeniu wykonywanego leku. Posiada dwa rodzaje filtrów: wstępny i absolutny. Mechanizm działania opiera się na przepływie powietrza przez te filtry i oczyszczania go. Najpierw powietrze zasysane jest za pomocą dmuchawy poprzez pierwszy filtr – wstępny, następnie za pomocą kompresora uzyskujemy jednostajny ruch powietrza, który następnie trafia do filtrów HEPA. Oczyszczone w ten sposób powietrze jest wolne od wszelkiego rodzaju cząstek i drobnoustrojów. Zgodnie z normami wewnątrz loży powietrze w niej wolne jest od cząstek o średnicy większej niż 0,3 μm. W zależności od rodzaju loży, a szczególnie w zależności od umiejscowienia filtra, możemy uzyskać poziomy lub pionowy nawiew powietrza.

Wentylator w loży laminarnej jest regulowany, co pozwala na ustawienie prędkości przepływu powietrza przez lożę. W sprzedaży dostępne są komory laminarne różnych producentów. Podstawowy koszt takiej komory to około 4000-5000 zł. Istnieje również możliwość dokupienia dodatkowego wyposażenia, do którego zaliczyć można: lampę bakteriobójczą UV stanowiącą dodatkowy sposób odkażenia, doskonale dopełniający podstawowe działanie loży, czujnik wilgotności i temperatury, ponieważ komora do swojej pracy wymaga odpowiednich wartości tych właśnie parametrów, blat kompatybilny z lożą, w przypadku, gdy powierzchnia blatu recepturowego jest niewystarczająca.

Komora ponadto powinna spełniać odpowiednie normy, posiadać atesty, co umieszczane jest w instrukcji użytkowania oraz świadectwo jakości mówiące o skuteczności konkretnego urządzenia.

Jakie dodatkowe funkcje komory laminarnej będą niezbędne?

  • dwustopniowe oczyszczanie powietrza,
  • cyfrowy panel kontrolno-sterujący, mikroprocesorowe sterowanie, które pozwoli na ustawienie i zapamiętanie indywidualnych parametrów pracy,
  • lampa bakteriobójcza UV z programatorem i licznikiem czasu pracy lampy (wewnątrz komory roboczej),
  • czujnik temperatury i wilgotności,
  • gwarancja i serwis.

Kupno loży laminarnej to stosunkowo duży wydatek, ale przyniesie aptece wiele korzyści podczas jej użytkowania. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń producenta, będzie to sprzęt, który posłuży w aptece długie lata.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami!