Czym się różni suszarka laboratoryjna od sterylizatora?
Często można spotkać się z sytuacją, że nazwę „suszarka” stosuje się zamiennie z nazwą „sterylizator”. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że te urządzenia niczym się od siebie nie różnią. To nieprawda. Jaka jest różnica pomiędzy suszarką laboratoryjną a sterylizatorem?
Suszarka apteczna a sterylizator
Jak podaje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 roku w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, każdy lokal tego typu musi być wyposażony w sterylizator.
Najlepiej od razu ustalić, jaka jest różnica pomiędzy suszarką laboratoryjną a sterylizatorem.
Suszarka laboratoryjna jest o wiele prostszym urządzeniem od sterylizatora. Jej głównym zadaniem jest: suszenie, podgrzewanie oraz inne prace związane z podwyższoną temperaturą. Suszarki laboratoryjne pozwalają na utrzymanie temperatury wyższej niż temperatura powietrza. W zależności od wybranego modelu można spotkać się z suszarką, która ma naturalny lub wymuszony obieg powietrza. Dzięki mechanicznemu obiegowi można uzyskać większą jednorodność i stabilność temperatury wewnątrz suszarki.
Bardziej złożonym urządzeniem jest sterylizator. Posiada on dodatkowe funkcje, takie jak m.in. zegar czy programy do sterylizacji.
Sterylizator służy do sterylizacji przy pomocy gorącego powietrza. Podobnie, jak suszarka laboratoryjna może być dostępna w dwóch wersjach: z grawitacyjnym obiegiem powietrza oraz z wymuszonym.
Jaka jest różnica pomiędzy naturalnym obiegiem powietrza a wymuszonym?
W obiegu grawitacyjnym ogrzane powietrze unosi się do góry. We wnętrzu komory znajdują się elementy grzejne, które oprócz powietrza ogrzewają także najbliżej ustawione przedmioty. Wnętrze urządzenie jest podzielone na dwie strefy: cieplejszą (przy grzałkach) oraz chłodniejszą (przy drzwiach). Urządzenia z naturalnym obiegiem są z reguły tańsze, jednak trzeba liczyć się z długim czasem rozgrzewania komory, rozbieżnościami temperatury, a także długim czasem oczekiwania pomiędzy sterylizowaniem poszczególnych przedmiotów.
W obiegu wymuszonym krążenie powietrza jest wywołane przez wentylator. Chłodne powietrze równomiernie się ogrzewa na całej powierzchni komory, sprawnie odbierając ciepło wytwarzane przez elementy grzejne. Przedmioty wewnątrz komory są równomiernie nagrzewane dzięki strumieniom powietrza, które jest zasysane i tłoczone dzięki wentylatorowi.
Choć cena urządzeń z wymuszonym obiegiem powietrza jest droższa, obecnie na rynku standardem jest jednak obieg wymuszony.
Suszarka - sterylizator dostępna w ofercie Eprus
Marka Eprus ma w swojej ofercie Suszarkę - sterylizator Farma Play 25 W. Jest to suszarka apteczna z funkcją sterylizatora.
Jej główne cechy to:
- suszenie sprzętu i utensyliów laboratoryjnych w zakresie +50°C do +250°C przy włączeniu programu suszenia,
- sterylizacja dzięki odpowiednim programom: Sterylizacja, Program A (dwustopniowy bez alarmów), program B (dwustopniowy z alarmami),
- wymuszony obieg powietrza, szybkie nagrzewanie do zadanej temperatury,
- kompaktowe wymiary,
- sterowanie cyfrowe,
- nowoczesny regulator temperatury,
- duży, czytelny wyświetlacz LCD, intuicyjne menu,
- elektroniczny licznik czasu pracy urządzenia,
- obudowa ze stali nierdzewnej,
- zamykany kominek wentylacyjny,
- zabezpieczenie programowe i sprzętowe przed przegrzaniem oraz awarią,
- testy sterylizacji gratis,
- gwarancja na sprzęt, która wynosi 36 miesiące.
Jeśli szukasz urządzenia do swojej apteki, które spełnia wymagania postawione przez rozporządzenie Ministra Zdrowiaz dnia 30 września 2002 roku w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki sprawdź propozycje firmy Eprus.
Suszarka - sterylizator Farma Play 25 W to dobrej jakości suszarka z funkcją sterylizacji. Zapraszamy do zakupu lub kontaktu.
Źródło zdjęć: Eprus, pixabay.com