Jakie pojemniki apteczne powinna mieć w swoim wyposażeniu apteka realizująca recepty na leki robione? Data dodania:

Opakowanie leku jest jego integralną częścią. Ma za zadanie zapewnić lekom odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i gwarantować bezpieczeństwo ich przyjmowania i przechowywania. Opakowania apteczne są obowiązkowym elementem wyposażenia apteki, dlatego dziś opowiemy o tych, które powinny się w niej znaleźć.

Podstawowe informacje o opakowaniach leku

Opakowanie apteczne jako integralna część leku recepturowego musi mieć zapewnioną odpowiednią jakość i być dostosowane do wszystkich wymogów, regulowanych dla branży farmaceutycznej. Procedury dotyczące opakowań aptecznych są bardzo surowe – wymagają dokładnego mycia, sterylizacji, a także kompletnych zestawów. Opakowanie powinno wygodnie się otwierać oraz umożliwiać komfortowe aplikowanie leku, jednocześnie dobrze zabezpieczając go przed dziećmi.

Opakowanie musi chronić lek przed:

 • zmianą właściwości fizycznej leku,
 • utratą masy substancji leczniczej na skutek procesu utlenienia,
 • hydrolizą lub parowaniem rozpuszczalnika,
 • zmianą zabarwienia,
 • zmianą dostępności biologicznej substancji z postaci leku.

Opakowanie leku jest jednocześnie gwarancją bezpieczeństwa jego stosowania i przechowywania, a także ochroną przed czynnikami zewnętrznymi.

Przegląd opakowań farmaceutycznych firmy Eprus

Pojemniki – tuby do mikserów recepturowych Eprus

Jeśli apteka posiada mikser recepturowy, musi mieć także odpowiednie pojemniki do opakowania leku. Dla mikserów recepturowych firmy Eprus zostały stworzone oryginalne pojemniki , umożliwiające przygotowanie leku bezpośrednio w tubie. Posiadają one ruchome dno, które pozwala na odpowiednie dozowanie leku, a także gwarantują jego prawidłowe przechowywanie. Jakość pojemników-tub jest zgodna z wymaganiami Farmakopei Europejskiej i została potwierdzona Świadectwem Jakości wydanym przez Narodowy Instytut Leków (WM-1139/NIL).

Pojemniki – tuby jałowe do mikserów recepturowych Eprus

Te tuby są dodatkowo wyjałowione tlenkiem etylenu. Dzięki temu są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z jednostkowego opakowania, które jest gwarantem sterylności. Podobnie jak zwykłe tuby, umożliwiają bezpośrednie przygotowywanie leku w pojemniku i posiadają ruchome dno, pozwalające na odpowiednie dozowanie leku.

Kapsułki i proszki dzielone

Leki wytworzone w kapsułkarce, są zamykane w kapsułakch. Kapsułki żelatynowe twarde posiadają wiele zalet:

 • ze względu na mniejszą przepuszczalność dla pary wodnej i gazów można zamykać w nich proszki higroskopijne, a także te zawierające składniki lotne,
 • chronią substancje lecznicze przed działaniem powietrza i światła,
 • mają wygodny kształt, który pomaga w połykaniu leku,
 • nie otwierają się samoczynnie, są odporne na zgniatanie i kruszenie,
 • dobrze zabezpieczają przed nieprzyjemnym smakiem leku,
 • są mniej podatne na skażenia mikrobiologiczne.Kapsułki powinny być przechowywane w specjalnych pojemnikach na proszki dzielone. Pojemniki te posiadają wygodne wieczko ze zrywką, czyli tzw. zamknięcie gwarancyjne, zapewniające zabezpieczenie przed otwarciem. Wytwórca pojemników oświadcza, że posiada Świadectwo Jakości wydane przez Narodowy Instytut Leków WM-1131/NIL.

Czopki i globulki oraz torebki termolabilne

Czopki i globulki to to opakowania na leki magistralne. Wytwórca tych opakowań prowadzi produkcje zgodnie z normą jakości DIN-EN ISO 9001:2008 (międzynarodowa norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji) oraz DIN-EN ISO 13485:2012 (międzynarodowa norma określająca wymagania dotyczące wyrobów, której celem jest zagwarantowanie jak najwyższej jakości wyrobów oraz ich zgodności z wymaganiami prawnymi). Zastosowanie systemu Eprus i jednorazowych form sprawiło, że substancje lecznicze równomiernie rozprowadzają się w podłożu, a czopki mają estetyczny wygląd.

Torebki termolabilne są przeznaczone do przechowywanie leków, które muszą być trzymane w lodówce. Są dostępne w wymiarach: 130x225 mm, 160x270 mm oraz 210x310 mm.

Jałowe opakowania maści ocznych z aplikatorem

Jałowe opakowania maści ocznych z aplikatorem, zwane także turbostrzykawkami, są gotowe do użycia „od zaraz”.Wykonane z tworzywa sztucznego są sterylne i zapewniają wymaganą jakość leku, trwałość oraz bezpieczeństwo stosowania. Produkowane i dystrybuowane pod kontrolą Eprus zgodnie z normą jakości PN-EN ISO 15378:2012 (norma opracowana przez komitet Techniczny ISO/TC 76, określająca jednolite wymagania dotyczące opakowań będących bezpośrednio w kontakcie z produktami leczniczymi) z uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP).

Jałowe pojemniki zamykane z szerokim wlewem

Jałowe pojemniki zamykane z szerokim wlewem to sterylne opakowania na zawiesiny, emulsje i mazidła do zastosowania w recepturze aptecznej. Posiadają wieczko ze zrywką, tzw. zamknięcie gwarancyjne, zabezpieczające lek przed otwarciem. Produkowane i dystrybuowane pod kontrolą Eprus zgodnie z normą jakości PN-EN ISO 15378:2012 z uwzględnieniem zasad Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Wykonane są z tworzywa sztucznego, charakteryzują się dużą odpornością i zapewniają odpowiednią jakość leku, trwałość oraz bezpieczeństwo jego stosowania.

Butelki jałowe

Butelki jałowe marki Eprus są wykonane z tworzywa sztucznego, gotowe do użycia „od zaraz”, bez konieczności dodatkowego mycia lub sterylizacji. Butelki są produkowane pod kontrolą Eprus zgodnie z normą PN-EN ISO 15378:2012 z uwzględnieniem Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) oraz wymogami Farmakopei Europejskiej. Producenci, którzy stosują GMP, posiadają system zarządzania jakością, który obejmuje kontrolę przychodzących materiałów początkowych. Co więcej, ich dokumentacja zawiera szczegóły dotyczące dystrybucji, produkcji, higieny w zakładzie, końcowej kontroli, a także postępowań reklamacyjnych i kontroli wewnętrznej.

Opakowania apteczne są niezbędne w procesie wytwarzania leków recepturowych.. Firma Eprus ma w swojej ofercie tuby do mikserów, kapsułki i pojemniki na proszki dzielone, czopki i globulki, torebki na leki termolabilne, jałowe opakowania maści ocznych z aplikatorem, jałowe pojemniki zamykane z szerokim wlewem oraz butelki jałowe. Wszystkie nasze produkty spełniają surowe wymogi prawa farmaceutycznego, dlatego jeśli zależy Ci na dobrej jakości opakowań w Twojej aptece, zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki Eprus.

Źródło zdjęć: Eprus