W jakie meble apteczne wyposażyć aptekę? Data dodania:

Apteka to miejsce, które powinno charakteryzować się sterylnością, dokładnością w przygotowywaniu leków, a także funkcjonalnością zarówno w rozkładzie pomieszczeń, jak i wyposażenia. Najważniejsze do właściwego użytkowania przestrzeni aptecznej jest jej odpowiednie zagospodarowanie. Do tego potrzebne są meble apteczne i laboratoryjne, które będą praktycznie spełniały swoją rolę. W jakie meble laboratoryjne należy wyposażyć aptekę?

Najpierw sprawdź wymogi

Każda apteka obowiązkowo musi być wyposażona w odpowiedni zestaw mebli i urządzeń. Ich zakres został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 września 2002 roku w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz. U. Nr 171, poz. 1395). Zgodnie z tym dokumentem, w aptece ogólnodostępnej powinny znaleźć się:

  • szafy ekspedycyjne (zamykane na wysokości co najmniej 60 cm od podłogi),
  • szafy magazynowe zamykane lub regały oraz łatwe do umycia podesty,
  • stół ekspedycyjny – musi znajdować się w takim miejscu, aby nieuprawnione osoby (czyli te, które nie pracują w aptece) nie miały do niego dostępu, taki stół powinien mieć wbudowane specjalne szuflady, w których przechowuje się produkty lecznicze i wyroby medyczne,
  • kasety, szafy lub sejfy – wykorzystywane do przechowywania środków odurzających i substancji psychotropowych,
  • lodówki albo szafy chłodnicze do przechowywania leków,
  • loża recepturowa i stół – które powinny być pokryte tworzywem łatwo zmywalnym i odpornym na chemikalia.

Regały apteczne

W każdej aptece muszą znaleźć się wszystkie niezbędne leki. Ważne także, aby ich stan magazynowy oraz daty ważności były pod stałą kontrolą. W tym celu muszą być umieszczone w miejscu łatwo i szybko dostępnym. Najlepszą opcją będzie tutaj regał z profesjonalnym systemem szuflad, który dodatkowo powinien charakteryzować się także przejrzystym i prawidłowym oznaczeniem leków. Odpowiednie ułożenie leków w poszczególnych regałach pozwoli nam na ekspresową oraz wygodną obsługę pacjentów, dzięki szybkiej lokalizacji leków. Takie meble apteczne są nie tylko wygodne, ale także można je indywidualnie dostosować w specjalistyczne szuflady apteczne dostępne w trzech rodzajach:

  • standardowy (dodatkowe, trzecie pole w szufladzie, które zwiększa jej pojemność o 50%),
  • podwójny (w tego typu szufladzie zmieszczą się nawet duże opakowania),
  • mini (ten rodzaj szuflady jest przeznaczony głównie na leki homeopatyczne).

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również pionowa szuflada, dzięki której farmaceuta zyska bardzo łatwy przegląd oraz dostęp do leków zlokalizowanych w górnej części kolumny.

Farma Box (dawniej Everest) to także ogromna pojemność – do 1200 opakowań w jednej kolumnie, możliwość pełnego wysuwu szuflad (dzięki czemu możemy całkowicie wykorzystać ich pojemność), niezależna i dowolna konfiguracja zestawów kolumn, a także długa gwarancja.Broszura prezentująca szerszą ofertę: (Broszura-Farma-Box.pdf).


Witryny chłodnicze

Lodówki apteczne to urządzenia, które bezwzględnie muszą znaleźć się w każdej nowoczesnej aptece. Ich prawidłowe działanie jest niezwykle istotne, dlatego trzeba zadbać, aby były wysokiej jakości i posiadały niezbędne wyposażenie. Chodzi tutaj o takie opcje, jak: automatyczne odszranianie, wyświetlacz na bieżąco informujący o temperaturze wewnętrznej, oświetlenie środka lodówki oraz możliwość regulacji temperatury oraz praktyczne dodatki, jak chociażby moduł farmaceutyczny z szufladami wyposażonymi w ruchome przegródki, które umożliwiają organizację i segregację leków.

Witryny apteczne

Sejfy, apteczki oraz kasety na bilon

Apteka powinna być miejscem, w którym bardzo duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo. Dlatego nieodzownym elementem każdej placówki aptecznej są sejfy i apteczki. Profesjonalny sejf może być zamykany zarówno na klucz, jak i w sposób elektroniczny. Tego rodzaju bezpieczna strefa musi znaleźć się w każdej aptece, która posiada w sprzedaży środki odurzające. Sejf powinien być umiejscowiony w magazynie produktów leczniczych. Przykładem solidnych sejfów są np. Sejf Home Safe Max z zamkiem elektronicznym, który charakteryzuje się bardzo solidną budową, Sejf gabinetowy typu TG z certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz niewielki Sejf Interbox Lux dwuzabierakowy o bardzo wysokiej klasie bezpieczeństwa.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat tych świetnych systemów szuflad, zapraszamy na stronę Eprus - System szuflad aptecznych. A jeżeli szukacie mebli oraz urządzeń do apteki, koniecznie zajrzyjcie na eprus.pl - znajdziecie tam tylko profesjonalne i bezpieczne wyposażenie receptury aptecznej.