Jak założyć aptekę? 7 kroków do celu Data dodania:

Apteka to miejsce, z którego korzystają wszyscy. Każdy z nas, bez względu na wiek i płeć, wcześniej czy później będzie robił zakupy w aptece. Stąd warto zauważyć, że branża apteczna to bardzo ciekawy pomysł, by powiązać z nią swój biznes. Oczywiście prowadzenie takiej placówki wiąże się poznaniem i koniecznością przestrzegania wielu regulacji, a także uzyskania odpowiednich pozwoleń. Jak założyć aptekę? Podpowiadamy w 7 krokach.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

1. Jakie są rodzaje aptek?

2. Jakie zgody musisz uzyskać, by założyć własną aptekę?

3. W jakim czasie musisz uruchomić aptekę?

4. Czy musisz zatrudnić kierownica apteki?

5. Jakie warunki lokalowe musi spełniać Twoja apteka?

6. Jaki asortyment oraz wyposażenie, powinno znaleźć się w Twojej aptece?

7. Czy godziny otwarcia apteki możesz dostosować do siebie?

Założenie apteki wymaga zagłębienia się w przepisy oraz rozporządzenia. Ważne jest nie tylko uzyskanie odpowiednich zgód od właściwych organizacji, ale także jej odpowiednio szybkie uruchomienie, które musi się odbyć w takich warunkach lokalowych, jakie są wymagane. Warto także przemyśleć kwestię wyposażenia i asortymentu do naszej apteki – bez tego ani rusz.

1. Najpierw przemyśl typ / rodzaj apteki

Zgodnie z definicją apteka to placówka mająca za zadanie ochronę zdrowia publicznego, poprzez sprzedaż i przygotowywanie leków oraz produktów medycznych. Każdy farmaceuta powinien także umieć udzielić informacji na temat sprzedawanych produktów. Definiując aptekę, należy wyróżnić jej 3 rodzaje:

  • apteka ogólnodostępna – czyli ta placówka, która zaopatruje ogół społeczeństwa,
  • apteka szpitalna – funkcjonuje zazwyczaj po to, by zaopatrywać placówki lecznicze oraz szpitale, jest bardziej wyspecjalizowana od apteki ogólnodostępnej,
  • apteka zakładowa – jej zadaniem jest dostarczanie lekarstw i wyrobów medycznych do podmiotów leczniczych, a także gabinetów, izb chorych, pracowni, oddziałów terapeutycznych oraz wszystkich innych przedsiębiorstw, które wykonują świadczenia zdrowotne.

W dzisiejszym wpisie skupimy się na aptece ogólnodostępnej, gdyż ten typ apteki jest najpopularniejszym i najczęściej występującym.

2. Uzyskaj zgodę inspektora farmaceutycznego

To krok niezbędny do założenia apteki. Zezwolenie na uruchomienie i prowadzenie apteki wydaje wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Może je uzyskać podmiot, który:

  • nie zarządza grupą kapitałową ani nie jest jej członkiem (w ilości większej niż 1% aptek ogólnodostępnych na terenie danego województwa),
  • nie zajmuje się hurtowym obrotem produktami leczniczymi.

Warto dodać, że będąc lekarzem, musimy okazać oświadczenie, że nie wykonujemy swojego zawodu. Ponadto podczas ubiegania się o pozwolenie na założenie apteki, musimy przygotować opłatę, która jest równa pięciokrotnemu minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (w 2017 roku jest to 10 000 zł).

3. Wskaż / zatrudnij osobę odpowiedzialną

Każdy zakładający aptekę musi zatrudnić osobę, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie recepturą apteczną. Taka osoba powinna legitymować się właściwymi uprawnieniami oraz być odpowiedzialną za prawidłowe kierowanie apteką. Co to dokładnie znaczy? W świetle art. 88 ust. 2 Prawo farmaceutyczne zarządca apteki musi mieć przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy w recepturze aptecznej oraz posiadać prawo do samodzielnego wykonywania zawodu. Każdy podmiot, który zakłada aptekę, może być jej kierownikiem, jeśli tylko spełnia wyżej wymienione kryteria – wtedy oczywiście nie ma obowiązku zatrudniania osoby zarządzającej.

4. Wystartuj w ciągu 4 miesięcy

Każdy, kto chce założyć aptekę i otrzymał już pozwolenie, ma cztery miesiące od daty uzyskania pozwolenia, by ją uruchomić. W razie, gdyby nie wyrobił się na czas, zgoda może zostać anulowana.

5. Lokal bardzo istotny

Jedną z najważniejszych kwestii podczas zakładania apteki jest zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych. Przepisy jasno określają (ustawa Prawo farmaceutyczne), że apteka ogólnodostępna powinna mieć nie mniej nić 80 m2 powierzchni, chyba że jest to placówka zlokalizowana w małej miejscowości (do 1500 mieszkańców) lub na terenach wiejskich – wtedy jej powierzchnia może wynosić 60 m2. Ponadto, aptekę ogólnodostępną możemy umieścić zarówno w osobnym budynku, jak i w obiekcie, który składa się z różnych lokali o zupełnie innym przeznaczeniu. Apteka powinna posiadać pomieszczenie centralne, a także pomieszczenia pomocnicze. Lokal apteczny powinien także spełniać wszystkie normy BHP, przeciwpożarowe, sanitarno-higieniczne (w tym normy jakości powietrza i wentylacji) i inne wymogi, które obowiązują w budynkach i lokalach użyteczności publicznej.

6. Wyposażenie i asortyment w aptece

Asortyment apteki (lekarstwa oraz wyroby medyczne) powinien być na tyle rozbudowany, by wyczerpywać potrzeby lokalnego społeczeństwa. Na uwadze trzeba mieć zwłaszcza leki refundowane. W tym miejscu warto podkreślić istotę terminowości – jeśli prowadząc aptekę, staramy się o refundację z NFZ, musimy w konkretnych terminach przygotować zestawienie leków refundowanych i uzgodnić je z Narodowym Funduszem Zdrowia. Poza asortymentem apteki, bardzo istotne jest jej wyposażenie w narzędzia, meble i sprzęty niezbędne do pracy farmaceuty. Wszystko musi być bezpieczne, praktyczne oraz przeznaczone do użytku w aptece. W placówce aptecznej nie może zabraknąć takich mebli, jak: stołu i szaf ekspedycyjnych, kaset, sejfów, szaf magazynowych. A także urządzeń, które umożliwiają przygotowywanie leków i kontrolę nad odpowiednimi warunkami panującymi w recepturze aptecznej: termometrów, higrometrów, szkła aptecznego, naczyń, utensyliów, wag o wielu zakresach, loży laminarnych, sterylizatorów czy mikserów recepturowych.

7. Dostosuj godziny pracy

Jeśli zrealizowaliśmy wszystkie powyższe kroki, pozostało jeszcze doprecyzowanie godzin pracy apteki. Powinny one być odpowiednie względem lokalnej społeczności. Każda apteka ogólnodostępna powinna kierować się potrzebami ludności. Najlepiej, jeśli będzie zapewniała dostęp do leków także w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.

Szukając porad oraz informacji na temat prowadzenia, zakładania i wyposażenia apteki, koniecznie zajrzyj na inne nasze wpisy:

Dlaczego każda apteka powinna posiadać Farmakopeę?

W jakie meble apteczne wyposażyć aptekę?

A jeśli potrzebujesz wysokiej jakości sprzętu do swojej apteki lub serwisu, czy nawet porady, to wejdź na naszą stronę internetową i zapoznaj się z ofertą marki Eprus.

Źródło zdjęć: eprus.pl