Sterylizator - wskaźniki mikrobiologiczne

Jednym z badań wykonywanych przez firmę Eprus jest ocena skuteczności procesów sterylizacyjnych za pomocą wskaźników biologicznych.

Wskaźniki biologiczne to systemy testowe, zawierające zdolne do życia drobnoustroje (zwykle spory bakterii), które zapewniają daną zmianę w celu potwierdzenia wymaganej skuteczności określonego procesu sterylizacji. Sporal S to nośnik, który zaszczepiono określoną liczbą bakterii-organizmów testowych i zabezpieczono poprzez opakowanie.

W badaniu mikrobiologicznym przy użyciu Sporali S wykorzystuje się właściwości/cechy biologiczne bakterii z rodzaju Bacillus subtilis. Są to laseczki tlenowe, które mają zdolność wytwarzania przetrwalników (tzw. endospor). Spory są odpornymi formami życia, które mogą być wytwarzane, standaryzowane i przechowywane przez długi czas w odpowiednich warunkach.

Badanie mikrobiologiczne ma na celu sprawdzenie, czy temperatura wewnątrz komory jest wystarczająca, by zabić zarodki bakterii, które są naniesione na wskaźniku. W każdym procesie należy stosować kilka wskaźników, umieszczając je we wnętrzu sterylizowanych urządzeń. Równocześnie ze wskaźnikami biologicznymi stosuje się wskaźniki chemiczne. Gotowe próbki należy dostarczyć jak najszybciej do sanepidu lub innego laboratorium, które przebada próbki.


Wskaźniki mikrobiologiczne można zakupić w naszym sklepie ➔ Sporal S.

Badanie laboratoryjne:

Wysterylizowane wskaźniki należy dostarczyć do 48h od zakończenia procesu sterylizacji do firmy Eprus. Jeżeli korzystają Państwo z usług kurierskich do dostarczenia próbek, należy pamiętać aby wysłać je w dniu sterylizacji. Dlatego zalecamy:

 • dzień wcześniej zamówić kuriera po odbiór przesyłki
 • w dniu wysyłki wykonać proces sterylizacji
 • wysyłki można realizować od poniedziałku do środy
 • próbki otrzymane w piątki, zostaną odrzucone

 • Instrukcja przeprowadzenia badania: link.

  Prosimy o wypełnienie zlecenia i wysłanie go razem z próbkami: link.

  Wynik badania zostanie przesłany drogą mailową nie wcześniej niż w dniu zakończenia posiewu przez laboratorium – 7 dni. Przed oddaniem próbek do laboratorium, pracownik firmy Eprus sprawdza jedną z trzech próbek czy nie jest ona spalona by nie obciążać klienta kosztami badań laboratoryjnych które w przypadku spalonych próbek, zostaną zaliczone jako wynik negatywny. Otwarta próbka nie zostanie poddana badaniu.

  Zalecamy by nastawić dłuższy czas sterylizacji niż minimalnie wymagany.

  Ciekawy artykuł:

 • Kontrola pracy sterylizatorów.


  Zapisz się do newslettera

  Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami!