Sterylizator - wskaźniki mikrobiologiczne

Jednym z badań wykonywanych przez firmę Eprus jest ocena skuteczności procesów sterylizacyjnych za pomocą wskaźników biologicznych.

Wskaźniki biologiczne to systemy testowe, zawierające zdolne do życia drobnoustroje (zwykle spory bakterii), które zapewniają daną zmianę w celu potwierdzenia wymaganej skuteczności określonego procesu sterylizacji. Sporal S to nośnik, który zaszczepiono określoną liczbą bakterii-organizmów testowych i zabezpieczono poprzez opakowanie.

W badaniu mikrobiologicznym przy użyciu Sporali S wykorzystuje się właściwości/cechy biologiczne bakterii z rodzaju Bacillus subtilis. Są to laseczki tlenowe, które mają zdolność wytwarzania przetrwalników (tzw. endospor). Spory są odpornymi formami życia, które mogą być wytwarzane, standaryzowane i przechowywane przez długi czas w odpowiednich warunkach.

Badanie mikrobiologiczne ma na celu sprawdzenie, czy temperatura wewnątrz komory jest wystarczająca, by zabić zarodki bakterii, które są naniesione na wskaźniku. W każdym procesie należy stosować kilka wskaźników, umieszczając je we wnętrzu sterylizowanych urządzeń. Równocześnie ze wskaźnikami biologicznymi stosuje się wskaźniki chemiczne. Gotowe próbki należy dostarczyć jak najszybciej do sanepidu lub innego laboratorium, które przebada próbki.


Instrukcje sterylizacji:

1. Dla suszarek grawitacyjnych bez wymuszonego obiegu powietrza.

2. Dla suszarek z wymuszonym obiegiem powietrza.

Zalecamy by nastawić dłuższy czas sterylizacji niż minimalnie wymagany.


Ciekawy artykuł:

  • Kontrola pracy sterylizatorów.


    Zapisz się do newslettera

    Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami!